Değişimi Yönetmek: Özel Sektör

Değişimi Yönetmek: Özel Sektör

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Impact Hub İstanbul tarafından, tüm dünyayı sarsan belirsizlik süreci ve süreçle beraber gelen değişimleri farklı sektörler nezdinde değerlendirmek için başlatılan ‘’Değişimi Yönetmek’’ serisinin ikincisi Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası’nın katılımıyla ‘’Özel Sektör’’ perspektifinden değerlendirildi. 

Covid-19 pandemisi sebebiyle yaşanan değişim sürecinin nasıl şekilleneceğinin, şirketlerin bu sürece nasıl uyum sağlayacağının ve kendilerini nasıl şekillendireceklerinin konuşulduğu toplantının moderetörlüğü Türkiye KSS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serdar Dinler ve Impact Hub Kurucu Ortağı Sayın Semih Boyacı tarafından gerçekleştirildi.

Küresel Değişimi İyi Anlayabilmek

‘’Küreselleşmenin değişen eğilimlerini iyi anlayabilmek şirketlere neler yapacaklarını, nasıl uyum sağlayacaklarını gösterecek.’’

Konuştuğumuz konu ‘’küreselleşme’’ diyen Sn. Kaleağası, korona krizine doğru giden dönemdeki eğilimlerin bundan sonrasını da belirleyeceğini söyledi. Küresel bir sorun olarak yaşanan korona krizinin çözümünün yine küresel iş birliğinde olduğunu belirten Kaleağası, şirketlerin önümüzdeki sürece adapte olabilmeleri ve dönüşüm sağlayabilmeleri için küreselleşmeyi iyi anlamaları gerektiğini belirtti.

“Diyalektik bir süreç yaşıyoruz” diyen Kaleağası, önce bir antitez döneminden geçildiğini ve bireylerin, kurumların, ülkelerin ilk etapta kendi içlerine kapandığını belirtti. Ancak devam eden süreçte bunun böyle olmayacağının görülmesiyle birlikte uluslararası iş birliğinin güçleneceğini söyledi. 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

‘’Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları geleceğe şekil verebilmek için yeterince iyi bir çerçeve’’

Korona sonrası süreç için ihtiyaç duyulan tüm cevapların bu amaçlarda olduğunu belirten Kaleağası, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde etkin ve yaratıcı olan şirketlerin geleceğe şekil verdiklerini göreceğimizi söyledi. Bu süreçte nakit ve işgücü gibi acil sorunlarla, kısa vadeli stratejik atılımların eşzamanlı kurgulanması gereğinin de altını çizdi.

Fırsatları Yakalamak

‘’Ticaretin, teknolojinin, sağlık sisteminin, turizmin, tarımın tedarik zinciri değişiyor.’’

Yaşanan pandeminin diğer ülkeleri yeni alternatiflere yönelttiğini belirten Kaleağası, şirketlerin üretim ve tedarik zincirlerinin Çin gibi  birkaç ülkeye daha az bağlı olacağını söyledi. Türkiye’nin de bu fırsatı değerlendirmesi için önemli atılımlar yapması gerektiğini belirtti. Dijital dönüşüm, yapısal reformlar, hukuksal reformlar ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde yapılacak reformların hızlandırılarak yeni fırsatların değerlendirilebileceğini belirten Kaleağası, bu fırsatı değerlendiren ülkelerin yatırım çekebileceklerini, hem geleneksel hem de yeni üretim ağlarında yer alacaklarını ve yeni istihdam ağları  yaratabileceklerini aktardı. 


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u8896034/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u8896034/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757