Eğitimin Geleceği “Çok Paydaşlı Olacak”

Print

Eğitimin Geleceği “Çok Paydaşlı Olacak”

İngiltere merkezli Future Agenda Platformu’nun Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (KSS Türkiye) işbirliğiyle düzenlediği “Eğitimin Geleceği Arama Konferansı” 13 Mayıs 2015 Çarşamba günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Konferansta, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve şirket temsilcilerinden oluşan çok sayıda katımcı fikirlerini paylaşarak gelecekte eğitim siteminin iş dünyası ve çalışma hayatına nasıl etki edeceği üzerine görüşler verdi.

Arama Konferansında öne çıkan başlıklar arasında gelecekte öğretmenlerin rolünün bilgiyi transfer eden kişilerden ziyade, öğrencilerin daha iyi karar vermelerini güçlendirecek öğrenme metotlarının aktarılması için “koçluk yapan kişiler” olarak konumlanacağı ön görüldü.

Eğitim stratejilerinin belirlenmesinde ise tekil merkezi bir yapıdan ziyade, çok paydaşlı işbirlikçi bir yönetişim yapısının olacağı; müfredat, eğitim kapsamı ve yöntemleri konusunda “sanayi, sivil toplum, veliler, öğretmen ve öğrencilerin” daha çok söz sahibi olacağı belirtildi.

Future Agenda Kurucusu ve Program Direktörü Dr. Tim Jones etkinlik kapsamında; Future Agenda, Eğitimin Geleceği Arama Konferansı, dünya çapındaki etkinliklerimizin dördüncüsü oldu. Hindistan’da başlayan yolculuğumuzu, Dubai, Hong Kong ve Ekvator’da yaptığımız çalışmalarla geliştirdik. Bugün İstanbul’dan edinilen görüşlerle önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan Güney Afrika ve Washington’daki etkinlikler için daha zengin bir bilgi birikimine sahip olduk” diyerek görüşlerini paylaştı.

KSS Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Dinler konferansın sonuçlarını değerlendirerek; Eğitim, ülkelerin ekonomik ve sosyal olarak kalkınması, daha rekabetçi ve daha inovatif olması için en önemli kriterlerden biri; fakat eğitim sistemi ve iş yerleri arasında bir makas aralığı var. Amacımız Future Agenda gibi platformlarla işbirliği yaparak geleceğin şekillenmesi için paydaşlar arasında etkileşimi artırmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Hakkında

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği 2005 yılında Türkiye’de kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) farkındalığını arttırmak, KSS uygulamalarını yaygınlaştırmak ve etkinleştirmek amacıyla kurulmuştur. Dernek bu kapsamda KSS alanında bilimsel araştırmalar yapmakta, ilgili kurumlara destek hizmetleri sağlamakta, ulusal ve uluslar arası çok paydaşlı KSS projeleri yürütmektedir. KSS Türkiye her yıl Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri, Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü Haftası ve Sivil Toplum günleri etkinliklerini düzenlemektedir. Dernek Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ağı (CSR Europe), Karadeniz KSS Ağı (CSR Black Sea) ve Ortadoğu KSS Ağı (CSR Middle East) üyesidir. Detaylı bilgi için: www.kssd.org

Future Agenda Hakkında

Future Agenda, dünyanın en büyük açık öngörü girişimidir. 2009 yılında, önde olan kuruluşlarla, geleceği birlikte görmek amacıyla kuruldu. Future Agenda, paradan, sağlığın geleceğine kadar her şeyi uzman bakış açıları ile ele alarak gelecek 10 yıl içinde gerçekleşecek değişikliklerin 1500 kuruluşun birliği ile tartışıldığı bir platformdur. 145 ülkeden 50.000’den fazla kişiye çevrimiçi olarak ulaşan Future Agenda önümüzdeki 10 yılı incelmektedir. 2025’e kadar, 50 şehir genelinde, 20 konuda, 5 içeriği, 6 ayı aşkın bir periyotta tamamlayacak olan girişim, eğitimin geleceği konusunu da incelemektedir.

Future Agenda Eğitimin Geleceği Arama Konferansı raporu için tıklayınız