Give & Gain Day 2014 Çalışan Gönüllülüğü Haftası; 2-11 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye’de gerçekleştiriliyor. (Demo)

Logolar

Give & Gain Day 2014

Çalışan Gönüllülüğü Haftası;

2-11 Mayıs 2014

2008 yılında başlatılan, Give&Gain – Çalışan Gönüllülük Günü, İngiltere’de faaliyet gösteren ve Business in the Community’nin birçok ülkede gerçekleştirdiği bir proje. Özel sektörde; tek bir günde geniş bir gönüllü kitlesi yaratmayı, gönüllüğün önemi hakkında farkındalığı arttırmayı, ilk defa gönüllülük yapacak şirketlere gönüllülüğü tecrübe edebilecekleri bir alan sağlamayı ve gönüllüleri motive etmeyi amaçlıyor. Şirketler ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında yeni ilişkiler kurmak ve geliştirmek için bir fırsat olan bugünde yaratılan işbirlikleri uzun soluklu projelere dönüşüyor.

gg1

  • Give & Gain Day uluslararası platformda iyi gelişmeleri sosyal medya üzerinden takip ediyoruz. İngiltere 17 Ocak’ta gösterişli bir gece ile lansmanını yaptı.

http://www.bitc.org.uk/community/employee_volunteering/give_gain_day/index.html

  • Give & Gain Day Facebook’tan da uluslararası gelişmeleri takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/GiveandGainday?ref=ts&fref=ts

  • Türkiye’de yapılan çalışmaları görmek için;

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.593571703995121.1073741827.136820923003537&type=3

  • Give & Gain Day – Türkiye dokümanları için:

https://www.dropbox.com/sh/wuu1argwbnm222a/MFGUiyFiGT

gg2

04-11 Mayıs 2013 Çalışan Gönüllülüğü Haftasında neler yapıldı?

Türkiye’de sadece bir gün olarak değil bir hafta olarak gerçekleştirilen etkinliklere Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından yapılan çağrı ile katılan kurumlar arasında; Akbank, Bilim İlaç, Borusan Holding, GLAXOSMITHKLINE, HP, HSBC, IBM, Kadir Has Üniversitesi, KPMG, Levi Strauss&Co Türkiye, Microsoft, PWC, UPS, Viko, Yapı Kredi Bankası ve Yüksel Holding yer aldı.

Give&Gain Çalışan Gönüllüleri Konseri

Gönüllülüğü kutlamak amacıyla 6 Mayıs’ta GSK – İçimizdeki Sesler, Microsoft – Sound in Cloud ve UPS – Pack Band çalışanlarından oluşan müzik grupları Ghetto’da sahne aldı. Çalışan Gönüllülüğü haftası kapsamında biraraya gelen gruplar gönüllülerin keyifli bir akşamda gönüllüğünü kutlamasını sağladı.

ÖSGD –  CEO Gönüllü Günü

ÖSGD’nin Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim işbirliğinde yürüttüğü Meslek Lisesi Koçları Programı kapsamında Ahi Evran Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesinde Kariyer söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşide ÖSGD Yönetim Kurulu üyeleri ve iş dünyasının önemli isimleri öğrenciler ile bir araya geldi; Ali Kantur – ITC Türkiye, Dr. Erhan Baş – Bilim İlaç, Faik Açıkalın – Yapı Kredi Bankası, Ferruh Tunç – KMPG Türkiye, Koray Arıkan – JP Morgan, Dr. Yılmaz Argüden – ARGE Danışmanlık, Ayşenur Hıçkıran – Citibank

Akbank

Akbank gönüllüleri, Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü kapsamında Akbank Gönüllüleri ile Tasarruf Bilincini oluşturmak için geliştirdikleri Kahramanı Çocuklar Projelerini ilköğretim okullarında uyguladılar.

Bilim İlaç

Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri, ÖSGD Okul Dostur Programı Meraklı Kitaplar Projesi’ni Türkiye’nin farklı illerinde yer alan 6 ilköğretim okulunda toplamda 54 gönüllü ile uyguladı.

 

Borusan Holding

Borusan Okyanus Gönüllüleri Platformu Elim Sende Derneği ile işbirliği yaparak Elim Sende Derneği öğrencilerine Borusan Contemporary’da sanat atölyesi gerçekleştirdiler.

 

Boyner Grubu Gönüllüleri

Give & Gain Day 2013 etkinlikleri kapsamında, Farklı Renkler Farklı Kültürler projesinde sosyal içerme desteği verdiği sığınmacı ve mülteci gençlerle birlikte Büyükada Gezisi düzenledi. 24 mülteci genç ve 20 gönüllünün katılımıyla gerçekleşen gezide birlikte uçurtma uçuruldu, piknik yapıldı, dans edildi ve keyifli saatler geçirildi.

 

Glaxomisthkline

Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü’nü kutlamak amaçlı düzenlenen konserde GSK çalışanlarından oluşan İçimizdeki Sesler grubu sahne aldı.

 

HP

HP- Hayata Projeler Ekibi, ÖSGD Okul Dostu Programı Çevreci Penguenler Projesi’ni Ataşehir Selahattin Sare İlköğretim Okulu’nda 6 gönüllülerinin katılımı ile 4 sınıf öğrencileri ile uyguladı.

Kartal Yıldız İşçimenler İlkokulu – HSBC

HSBC gönüllüleri, eğitim ve çevre odaklı bir çok etkinliği Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü haftasında gerçekleştirdi. TOÇEV işbirliği ile Arnavutköy Habibler’deki Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nu ziyaret ettiler. Çocuklarla birlikte keyifli vakit geçiren gönüllüler TOÇEV’den satın aldıkları kitapları, TOÇEV bünyesindeki YİBO’da bulunan 190 çocuğumuza hediye etti. HSBC Çevre Gönüllüleri  “El Verin Kıyılarımız Temizlensin” projesi ile Mudanya-Trilye, Alaçatı sahil ve Büyükçekmece sahillerini temizledi. HSBC Gönüllüleri Kardeş Okullar Projesi kapsamında ise HSBC Rize Şubesi desteği ile Rize Hüseyin Sarıoğlu Okulu’nun kullanılmayacak durumda olan yemekhane bakım ve onarımı gerçekleşti. Erzincan Merkez Milli Egemenlik Kent Ormanına HSBC Erzincan Şubesi ve HSBC Gönüllüleri işbirliği ile, Orman İşletme Müdürlüğü  ile birlikte yaklaşık 500 adet ağaç ile ağaçlandırma çalışması yapıldı. HSBC Gönüllüleri Kardeş Okullar Kitap Toplama Kampanyası kapsamında tüm Genel Müdürlük ve şubelerin katılımıyla kitap toplama kampanyası gerçekleşti. Toplanan 43 koli kitap 17 okuldaki öğrencilere ulaştı.

 

IBM

IBM Gönüllüleri, TEGV ile işbirliği yaparak Semiha Şakir öğrenim biriminde Kariyer söyleşisi etkinliğini gerçekleştirdiler.

 

Kadir Has Üniversitesi – İyiliğe Koşu

Kadir Has Üniversitesi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği işbirliği ile düzenlenen koşuda, Viko Elektrik, Abdi İbrahim İlaç, İstanbul Culinary ve Coca-Cola şirketlerinin çalışanları 20.000 TL bağış toplandı.

 

KPMG

KPMG Gönüllüleri, ofislerinde 2 gün boyunca stand kurarak LÖSEV tanıtımı LÖSEV ürünlerinin satışına destek verdiler.

Levi Strauss&Co Türkiye

Levi Strauss&Co Türkiye çalışanları, Global Gönüllü etkinliklerini Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü haftasında TEGV işbirliği ile gerçekleştirdiler. TEGV Ferit Aysan Eğitim Parkı ve Sema&Aydın Doğan Eğitim Parkı’nda bir çok atölye çalışmasını çocuklar ile keyifli bir katlımla gerçekleştirdiler.

 

Microsoft

Microsoft çalışanlarından oluşan Sound in a Cloud grubu Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü kutlamasının yapıldığı konserde gönüllü olarak sahne alarak destek oldu.

 

PWC Gönüllüleri

Toçev’in Günebakan Projesi kapsamında PWC çalışanlarından oluşan Drama Akademi’nin tiyatro oyununun bilet satış geliri ile kütüphane yaptırdılar.

 

UPS

11 Mayıs Cumartesi günü UPS Gönüllüleri, TEMA’nın desteği ile Kartal Yıldız İşçimen İlköğretim Okulu’nda öğrencilerle buluşarak “Atık Malzemelerden Heykeller”Atölyesi’ni gerçekleştirdi.  UPS Gönüllüleri Çalışan Gönüllülüğü haftasında ayrıca; TEGV ile Düşler Atölyesi, Herkes İçin Mimarlık Derneği ile Geleceğe Dönüş etkinliğini gerçekleştirirken,  LÖSEV’in Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ne İstanbul, Ankara, Bursa’dan gönüllüleri ile katıldı. UPS çalışanlarında oluşan Pack Band grubu Give &Gain Çalışan Gönüllülüğü Konserinde sahne aldı.

 

VİKO

Kadir Has Üniversitesi İyiliğe Koşu Etkinliğine katılarak en fazla bağış toplayan şirket oldular. VİKO Aydınlık Toplum Gönüllüleri kendilerinin geliştirdiği birçok etkinliği bu hafta içinde gerçekleştirdiler; Köy Okullarına Destek Projesi, Huzur

Evinde Anneler Günü

Kutlaması, Engellilere Tekerlekli Sandalye, Engelliler Okulunda Engelliler Haftası  Kutlaması, sosyal faaliyetler ve oyun alanlarından yoksun çocuklara Uçurtma Şenliği ve boğaz gezisi.

 

Yapı Kredi Bankası

 ykb

Yapı Kredi Bankası gönüllüleri Give &Gain Çalışan Gönüllülüğü haftasını bir kaç etkinlik ile kutladılar; Darüşşafaka ile Elele Projesi ile  Darüşşafaka öğrencileriyle piknik ve Balat ve Pierre Loti gezisi,  Yaşlanmayanlar Dünyası Projesi ile Yapı Kredi Huzurevi’nde anneler günü ziyareti ve Lösev Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü.

 

Yüksel Holding

Yüksel Holding gönüllüleri Eskişehir’de Mıhalıççık-Üçbaşlı Köyü Yolu Ağaçlandırması çalışması ile Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü Haftasına destek verdi.

Kurumlar Hakkında bilgi;

Özel Sektör Gönüllüler Derneği Hakkında:

Özel Sektör Gönüllüler Derneği(ÖSGD), özel sektör çalışanlarının bilgi, beceri ve birikimini topluma gönüllülük ile aktarmaları ve kurumsal gönüllük programı yönetimi alanında 10 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Kurumsal Gönüllülük programlarının uygulanması, gönüllülük projelerinin geliştirilmesi ve sivil toplum kuruluşları ile gönüllü temelli doğru işbirliklerinin sağlanması alanında tecrübesini 70 üye şirketi ile büyüten ÖSGD, üyelerine gönüllülük alanında işbirliği fırsatları yaratıyor.

 

Özel sektörde gönüllülük çalışmalarında referans noktası olmayı vizyon edinen ÖSGD, başta Kurumsal Gönüllülük Programı danışmanlığı olmak üzere, çalışanların yetkinlerini gönüllülük aracılığı ile geliştiren projeler ve gönüllülük günü organizasyonu gibi alanlarda da hizmet veriyor. AÇEV, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, GETEM başta olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşu ile işbirliği içinde çalışanların gönüllü olarak fark yaratmasına ortam sağlayan ÖSGD Okul Dostu Programı ile yaygın şekilde ilköğretim okullarında öğrencilerin rol modelleri ile buluşmasını sağlayarak çeşitli projeler uyguluyor. 2012 yılında başladığı Meslek Lisesi Koçları Programı ile de şirket çalışanlarının öğrencilere koçluk yaparak kişisel ve mesleki becerilerinin desteklemelerini sağlıyor.

 

ÖSGD, 6 yıldır düzenlediği Gönülden Ödüller ile çalışan gönüllüğünün ülkemizde yaygınlaşması, iyi örneklerin paylaşılması ve kurumların, çalışanlarının gönüllülük heyecanını yaşatmayı sürdürüyor.

 

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Hakkında:

Türkiye Kurumsal Sosyal Derneği (KSS Türkiye), sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal başarı için, sosyal sorumluluk bilincini oluşturmak, yerel ve ulusal düzeyde bu bilinci yaymak amacıyla 2005 yılında kurulmuştur. KSS Türkiye, 30’u Avrupa olmak üzere 36 üye ülke ve toplamda 5000 üye şirket ile güçlü bir KSS ağı sunan CSR Europe’un Türkiye temsilcisidir. Ayrıca Ortadoğu KSS Ağı ve Karadeniz KSS Ağı üyesidir.

 

KSS Türkiye, Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında strateji geliştirmekte, eğitim modülleri ve bilimsel araştırmalar hazırlamaktadır. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası pek çok KSS projesi yürütmektedir. Her yıl düzenli olarak yaptığı etkinlikler arasında Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümleri Pazaryeri, Give& Gain Çalışan Gönüllülüğü Günü ve Sivil Toplum Günleri yer almaktadır.

 

Business in the Community

Business in the Community sorumlu iş anlamına gelmektedir. 850 üzerinde şirket, uluslararası 10.700 organizasyon ile işbirliği, 14,7 milyon özel sektör çalışanına ulaşmaktadır. Şirketler arasında sorumluluk konusunda iyi örnekleri yaygınlaştırmak ve sosyal sorumluluk çıtasını yükseltmeyi hedeflemektedir. İyi uygulamalarını üye şirketleri ile paylaşmaktadır. Prens Charles’in başkanı olduğu kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. www.bitc.org.uk


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u8896034/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u8896034/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757