KSS Türkiye World Community Grid’e Katılıyor (Demo)

Milyonlarca kişisel bilgisayar, dünyanın her yerinde masalarda ve evlerde atıl durumda bekliyor. Bunlar boşta beklediği sürece, her saat yüzlerce insan bulaşıcı hastalıklara yakalanıyor ve ölüyor. Bilgisayar kullanıcıları ekran koruyucularını kullanırken, milyonlar açlıktan ölüyor veya çevresel felaketler toplumların tamamına zarar veriyor. Dünya üzerinde sayısının 1 milyar olduğu tahmin edilen bilgisayarların her biri, insanlık üzerinde baskı yaratan sorunlara odaklanabilseydi ne olurdu?

Bu vizyonu gerçekliğe dönüştürmek için, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği, World Community Grid’in ortağı oluyor ve böylece IBM Corporation’a ve 400’den fazla şirket, kurum, vakıf, kâr amacı gütmeyen kuruluş, devlet kuruluşu ve akademik kurumdan oluşan bir gruba katılıyor. Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği, www.worldcommunitygrid.org adresinde yer alan World Community Grid’e katılarak ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği  ekibinin üyesi olarak, insanlara yardım eden araştırmalar yapılmasına katkıda bulunmak amacıyla atıl durumdaki PC’lerinden yararlanılması için bu topluluğun üyelerini teşvik ediyor.

World Community Grid, araştırmacılara, insanları tehdit eden sorunları çözmek amacıyla kullanılabilecek hesaplama gücü için bir havuz sağlayan, kalıcı ve esnek bir altyapı oluşturmak üzere “grid” teknolojisini kullanıyor. “Grid” teknolojisi, tek tek birçok bilgisayarı bir araya getirerek, birkaç süper bilgisayarın gücünün çok ötesine geçen toplu hesaplama gücüne sahip tek bir büyük sistem oluşturuyor. Daha da önemlisi, World Community Grid kolay ve güvenli bir şekilde kullanılabiliyor.

Bu topluluğa katılmak için kullanıcıların www.worldcommunitygrid.org adresine gidip bilgisayarlarına ücretsiz ve küçük bir yazılım programını yükleyip kurmaları gerekiyor. Daha sonra bu kişilerin bilgisayarları, boş durumdayken, World Community Grid sunucusundan veri istiyor, daha sonra da bu verileri kullanarak hesaplamaları gerçekleştiriyor ve sonuçları sunucuya geri göndererek, yeni bir iş parçası isteğinde bulunuyor.

“World Community Grid, topluluktaki meşgul üyelerimize insanlığı tehdit eden salgınlarla ilgili sorunlar konusunda fark yaratmak için verimli ve etkili bir yol sunuyor. Toplumlarımızın yaşamlarını zenginleştirmek için yaptığımız çalışmaların bir parçası olarak herkesin World Community Grid’e katılmasını istiyoruz.” (Serdar Dinler, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı)

Günümüzde, dünya çapında yüz binlerce gönüllü, bilgisayarları açık ancak boştayken zamanlarının bir kısmını bağışlıyor ve World Community Grid, insanlık yararına yapılan araştırma projelerini geliştirmek amacıyla bu güçten yararlanıyor. Kritik sağlık sorunlarına ilişkin sonuçlar çoktan elde edilmiş durumda ve bu da World Community Grid’in dünyanın yarar sağlayabileceği gelecek projelerde önemli yol kat edilmesine yardımcı olma potansiyelini gösteriyor.

Fark yaratmaya hemen bugün başlayabilirsiniz. Lütfen www.worldcommunitygrid.org adresine gidip üyemiz olun ve ekibimize katılın.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ekibinin bir parçası olarak hemen World Community Grid’e katılın!