Kurumsal Paydaş Analizi Çalışması

Kurumlar, kurum içi ve dışı olmak üzere farklı paydaş grupları ile birlikte toplumda yer alır ve faaliyetlerine devam ederler. Bu süreçte, kurum çalışanları, müşteriler, tedarikçiler, hissedarlar, devlet, sivil toplum kuruluşları, medya, üniversiteler vb. farklı paydaş grupları ile çalışmalarını sürdürürler. Kurumların gerek kendi faaliyet alanlarında gerek ise sürdürülebilirlik alanlarında gerçekleştirdikleri çalışmalarında “öncelikli alanlar” olarak tanımlanabilecek ve paydaşların değerlendirmeleri sureti ile ortaya konulabilmiş çalışmalar söz konusudur. Bu öncelikli alanların tespiti ve kurumlara olan etkilerinin “az-orta ve yüksek seviyede” olarak belirlenmesi için “Paydaş Analizi” çalışmasına ihtiyaç vardır.
Tüm paydaş görüşlerinin bir arada alındığı ve ortaya kapsamlı verilerin sunulduğu, paydaş analizi matrixlerinin hazırlandığı çalışmanın, konusunda uzman kişi ve kurumlarca gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Markamentor Sürdürülebilirlik ve Marka Danışmanı Dr. Banu Yılmaz tarafından “Kurumsal Paydaş Analizi” çalışmaları ile kurumlara danışmanlık hizmeti verilmeye başlanmıştır.
Kurum için öncelikli kurumsal sürdürülebilirlik alanlarının belirlenmesi tüm iş yapış süreçlerini etkileyebilecek bir veri imkanı sunmaktadır. Elde edilen bu veriler ve öncelikli konu başlıkları kapsamında da “sürdürülebilirlik çalışmaları” danışmanlık hizmeti devam edebilmektedir. Ancak bu hizmetlerin öncesinde kurumların tüm paydaşlar gözündeki farklı öncelikli konu başlıklarının, kurumlara etkilerinin tam olarak ortaya konulabildiği “kurumsal paydaş analizlerine” ihtiyaçları vardır.
Dr. Banu Yılmaz, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, iki ayrı alanda, finans ve reklam – halkla ilişkiler alanlarında olmak üzere iki ayrı yüksek lisans programını tamamlamıştır. Özel Sektör Kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerindeki” etkilerini ve ortaklaşa gerçekleştirdikleri projelerini araştıran doktora çalışmalarını, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Bölümü’nde tamamlamıştır. Halen Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve Sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.
Mesleki Kariyerine, 1989 yılında,  Roche İlaç Firması’nda başlamıştır. Daha sonra, sıra ile, Benetton-Türkiye, ATK Tekstil, Goldaş, Demsa Holding, Honda-Türkiye, Kanal D ve TTNET’ de görevler üstlenerek kariyerine devam etmiştir. Yabancı Sermaye Derneği YASED’ in, ‘Dünya’da ve Türkiye’de Yabancı Sermayenin Önemi’ kapsamındaki araştırma ödülünü almaya hak kazanan Banu Yılmaz ayrıca ‘Karlılık Merkezleri’ ve ‘Marka Oluşum süreçleri’ konusunda geniş çaplı araştırma ve uygulama çalışmalarında bulunmuştur. Doğan Yayın Holding tarafından düzenlenen ‘Yaratıcılık Ödülleri’ kapsamında, 2007 ve 2010 yıllarında Kanal D adına verilen ‘En iyi PR ve İletişim’ projesinde de etkin görevlerl üstlenerek yer almıştır.
2017 yılında kurmuş olduğu ‘Sürdürülebilirlik ve Marka Danışmanlığı’  şirketi “Markamentor” ile kurumsal firmalara, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik proje danışmanlığı, marka gelişimi, reklam, medya ve basın iletişimi konularında hizmet vermeye devam etmektedir. Marka yönetimi konusunda, markaların stratejik planlanmalarının geliştirilme aşamasından, bizzat stratejilerin uygulamaya alınmasına kadar bütünsel bir hizmet anlayışı ile hizmet sunmaktadır. 
“Amaç Odaklı Sürdürülebilirlik Yaklaşımı” üzerine gerçekleştirdiği doktora çalışmaları sonrası, daha sürdürülebilir bir dünya için kurumların nasıl çalışabilecekleri konusunda kurumsal danışmanlık hizmeti sunmaya başlamıştır. 
Kurumsal hayat içerisinde, finanstan pazarlamaya kadar pek çok alanda üst düzey görevler alan Banu Yılmaz, kurumsal şirketlerin, topluma katkı sunabileceği KSS ve sürdürülebilirlik çalışmalarında danışman olarak görev almakta, bireysel ve kurumsal eğitimlerin gelişmesi doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.