Sorumlu Şehirler Konferansı 2015

PROJE HAKKINDA

Sosyal ve ekonomik anlamda merkezi konumda olan; iklim değişikliği, kaynak kıtlığı ve demografik değişim gibi sorunların olduğu kentlerde, sürdürülebilirliği sağlamak için entegre ve bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (KSS Türkiye) Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ağı CSR Europe’un “Şehirlerde Sürdürülebilir Yaşam” kampanyasının bir parçası olarak “Sorumlu Şehirler” girişimini başlatmıştır.

Sorumlu Şehirler girişiminin ilk etkinliği olan Sorumlu Şehirler Konferansı İstanbul Valiliği himayelerinde, KSS Türkiye, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), CSR Europe ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Kentlerin sürdürülebilirlik sorunları için çözümler üretmek ve kent-özel sektör işbirliğinin bu alandaki önemi üzerine farkındalık yaratmak için yapılan konferans “Şehirler ve İyi Örnek Uygulamaları Paneli” ve “Şehirler ve Kalkınma Paneli” olmak üzere iki oturumda gerçekleştirilmiştir.

Sorumlu Şehirler Konferansı sonucunda, özel sektör ve yerel yönetimlerin kent sorunlarına daha ortak ve bütüncül bir vizyon geliştirmesi ihtiyacı gözlemlenmiştir.  Bu vizyona sahip olmak için işbirliğinin neden ve nasıl sağlanması gerektiği hakkında daha fazla bilgilendirilmenin yapılması ve farkındalığın arttırılması gerekmektedir.

Bu kapsamda Sorumlu Şehirler Girişimi, KSS Türkiye ve stratejik paydaşlarının işbirliğiyle, orta vadede kentlerde bu alanla ilgili çok paydaşlı platformların oluşturulmasını sağlamak için interaktif atölye çalışmaları, iyi örnek uygulamalarının görünürlüğünün sağlanması, Sorumlu Şehirler Rehberi çalışması ve Sorumlu Şehirler endeksi çalışmalarıyla devam etmektedir.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u8896034/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u8896034/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757