RepMan İtibar Yönetimi Forumu 2015

DSC09069Repman, kurum itibarı araştırmaları ile ilgili çalışmalar yapar ve elde ettiği bulguları ticari bir beklentisi olmaksızın konu ile ilgili çevrelerle paylaşır. Bu model ile sektör liderleri, son on yıldır paydaşların katılımını sağlayıcı stratejiler ürettiler. Kurumsal iletişim stratejilerini bu modelin verilerine dayanarak uyguladılar. Model, Türkiye’de ve dünyada iş dünyasının ve akademik çevrelerin kıyaslama için tercih ettikleri altyapıyı oluşturdu.

İtibar yönetimi ile ilgili temel eğilimlerin tartışıldığı  RepMan Forumlarının dördüncüsü  6 Mart 2015 tarihinde Barbaros Point Otel İstanbul’da 125 iş dünyası temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği olarak stratejik ortaklarından biri olduğumuz RepMan Forum, kurumsal destekçi Allianz ve kurumsal hami GfK’nın katkılarıyla gerçekleştirildi. Diğer stratejik ortaklarStratejik ortaklar arasında Brand Finance, Etik ve İtibar Derneği, Kadir Has Üniversitesi, KSSD, TKYD-Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ve Patika yer aldı.

Kurumsal marka ve kurum itibarı ilişkisi itibar yönetimi gündeminin ilk sıralarında yer aldı. İş dünyasındaki üst düzey yöneticilerin itibar konusuna ne kadar önem verdiği vurgulandı.