Tedarikçiler için Sürdürülebilirlik ve KSS

 Kurumların, toplum içerisinde yer aldıkları ekosistemden ayrı düşünülmeleri imkansızdır. Toplumda yer alan tüm kurum paydaşları da, kurumların ve Dünyamızın  sürdürülebilirlik çalışmalarının birer parçasıdır. Bütünsel anlamda sürdürülebilirlik çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için, kurumların ekosistemlerindeki tüm paydaşları ile birlikte çaba göstermesi ve iş birliği yapmaları gerekmektedir. Bu alanda özellikle kurumlara katkı sunan tedarikçi firmaların da Sürdürülebilirlik ve KSS konularında” bilgi sahibi olmaları, kalite ve risk süreçlerine nasıl katkı sağlayabilecekleri hakkında görüş paylaşımında bulunmaları gerekmektedir. Bu konuda, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Markamentor Sürdürülebilirlik ve Marka Danışmanı Dr. Banu Yılmaz tarafından Tedarikçilerimiz için Sürdürülebilirlik Eğitimleri” verilmeye başlanmıştır.

Bu eğitim programı, kurumsal firmalar tarafından kendi tedarikçileri için uygun gördükleri sürdürülebilirlik alanlarında tedarikçi firmalarına eğitim imkanı sunabilmeleri için hazırlanmıştır. Bu eğitimler, gerek tedarikçi firmaların sürdürülebilirlik konularındaki farkındalıklarının artmasına imkan sağlayacak gerek ise kurumsal firmaların içerisinde yer aldıkları ekosisteme sürdürülebilirlik konularında katkı sunmalarına imkan verecektir.

Eğitim içerikleri ile, tedarikçi firmaların özellikle üretim süreçlerinde doğayı ve çevreyi nasıl daha fazla koruyarak faaliyet gösterebilecekleri, hizmet sundukları kurumların kalite, risk ve fırsat yönetimlerine kendi çalışmalarındaki belgelendirme ve süreç yönetimi politikaları ile nasıl değer katabilecekleri, sosyal çalışma koşullarında dikkat etmeleri gereken konuların, kurumlar ve Dünyamız için neden çok önem taşıdığı gibi konular hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanacaktır.

Özellikle tedarikçi hizmet anlayışının, kurumların sürdürülebilirlik politikalarından ayrı tutulamayacağı gerçeği ile kurumların, konusunda uzman kişi ve kurumlar tarafından bu kapsamda hazırlanmış eğitimleri tedarikçi  firmaları için aldırmaları ve sürdürülebilirlik konularındaki farkındalığa kurum dışındaki paydaş çemberlerini de dahil etmeleri gerek kurumlara gerek tedarikçi firma çalışanlarının farkındalıklarının artmasına ve gerek ise tüm Dünyamızın ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliklerine imkan sunabilecektir. Kurumların, tedarikçi firmaları için aldıracakları eğitimler, devamlı olarak uygulanabilecek olup, yıllık anlaşmalar ile gerçekleştirilecektir. Şehir ve bölge bazında ayrım olmaksızın gerçekleştirilecek eğitimler başlangıç seviyesi niteliğindedir, ancak kurumların talebi doğrultusunda, tedarikçi çalışanlarına özel olarak başlangıç eğitimlerinin devamı niteliğinde, ileri seviye eğitimler de sunulabilmektedir.

Dr. Banu Yılmaz, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, iki ayrı alanda, finans ve reklam – halkla ilişkiler alanlarında olmak üzere iki ayrı yüksek lisans programını tamamlamıştır. Özel Sektör Kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerindeki” etkilerini ve ortaklaşa gerçekleştirdikleri projelerini araştıran doktora çalışmalarını, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Bölümü’nde tamamlamıştır. Halen Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve Sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.
Mesleki Kariyerine, 1989 yılında,  Roche İlaç Firması’nda başlamıştır. Daha sonra, sıra ile, Benetton-Türkiye, ATK Tekstil, Goldaş, Demsa Holding, Honda-Türkiye, Kanal D ve TTNET’ de görevler üstlenerek kariyerine devam etmiştir. Yabancı Sermaye Derneği YASED’ in, ‘Dünya’da ve Türkiye’de Yabancı Sermayenin Önemi’ kapsamındaki araştırma ödülünü almaya hak kazanan Banu Yılmaz ayrıca ‘Karlılık Merkezleri’ ve ‘Marka Oluşum süreçleri’ konusunda geniş çaplı araştırma ve uygulama çalışmalarında bulunmuştur. Doğan Yayın Holding tarafından düzenlenen ‘Yaratıcılık Ödülleri’ kapsamında, 2007 ve 2010 yıllarında Kanal D adına verilen ‘En iyi PR ve İletişim’ projesinde de etkin görevlerl üstlenerek yer almıştır.
2017 yılında kurmuş olduğu ‘Sürdürülebilirlik ve Marka Danışmanlığı’  şirketi “Markamentor” ile kurumsal firmalara, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik proje danışmanlığı, marka gelişimi, reklam, medya ve basın iletişimi konularında hizmet vermeye devam etmektedir. Marka yönetimi konusunda, markaların stratejik planlanmalarının geliştirilme aşamasından, bizzat stratejilerin uygulamaya alınmasına kadar bütünsel bir hizmet anlayışı ile hizmet sunmaktadır. 
“Amaç Odaklı Sürdürülebilirlik Yaklaşımı” üzerine gerçekleştirdiği doktora çalışmaları sonrası, daha sürdürülebilir bir dünya için kurumların nasıl çalışabilecekleri konusunda kurumsal danışmanlık hizmeti sunmaya başlamıştır. 
Kurumsal hayat içerisinde, finanstan pazarlamaya kadar pek çok alanda üst düzey görevler alan Banu Yılmaz, kurumsal şirketlerin, topluma katkı sunabileceği KSS ve sürdürülebilirlik çalışmalarında danışman olarak görev almakta, bireysel ve kurumsal eğitimlerin gelişmesi doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.